Trybunał Królewski związany jest prawem obowiązującym. Zgodnie z art. 15. §1 Kodeksu Karnego — niezależnie od woli sędziów — kara aresztu nie może być wymierzona na krócej, niż tydzień:
Art. 15
§ 1
Kara aresztowania trwa najmniej tydzień a najwyżej 5 lat.
Okoliczności łagodzące zostały wzięte pod uwagę, dlatego zastosowano najkrótszy możliwy czas aresztu. Prawo nie pozwalało również Trybunałowi na zupełne odstąpienie od wymierzenia kary aresztu, ponieważ w art. 57 §1 Kodeksu Karnego występuje spójnik „i”, wskazujący, że należy wymierzyć jednocześnie karę grzywny i karę aresztu, a nie tylko jedną z nich.
Wątpliwością, jaka może się tu potencjalnie pojawić, jest ta, czy użyte w Kodeksie Karnym sformułowania odnoszą się do kalendarza realnego czy wirtualnego (turetyckiego). Trybunał Królewski rozważył również tę kwestię i po przeprowadzeniu wykładni stwierdził, że jedyna możliwa interpretacja wskazuje na realne, a nie wirtualne tygodnie, miesiące, lata etc.
Po pierwsze, w praktyce prawnej funkcjonuje już takie rozumienie sformułowań odnoszących się do czasu — przykładem jest art. 7 Konstytucji Królestwa Turetii:
Art. 7. Kadencja Króla trwa sześć miesięcy.
Gdyby interpretować przepisy Kodeksu Karnego jako odnoszące się do czasu wirtualnego, zgodnie z zasadą interpretowania tak samo jednobrzmiących sformułowań analogicznie należałoby interpretować ten artykuł Konstytucji, co oznaczałoby, że kadencja Króla trwa, w przeliczeniu, pół miesiąca realnego. Stoi to w sprzeczności z praktyką konstytucyjną oraz z oczywistym zamiarem ustawodawcy.
Po drugie, w prawie turetyckim występuje odrębna kategoria czasu wirtualnego — w ustawie Prawo o funkcjonowaniu gospodarki znajdują się na przykład następujące przepisy:
Art. 18
(...)
2. Należność za dostarczone na targ ryby jest wypłacana właścicielowi statku w kwocie 3 000 KT za każdy rok wirtualny.
Art. 20
Statek handlowy za świadczone usługi transportu morskiego przynosi dochód w wysokości 8000 KT za każdy rok wirtualny.
System prawa Królestwa Turetii zna więc rozróżnienie na „rok” i „rok wirtualny”, analogicznie „miesiąc” i „miesiąc wirtualny”, „tydzień” i „tydzień wirtualny” etc. Tę pierwszą kategorię sformułowań, która występuje właśnie w Kodeksie Karnym, należy zatem rozumieć jako odnoszącą się w domyśle do lat, miesięcy, tygodni etc. realnych.
Nawiasem mówiąc, osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem obecnego brzmienia art. 15 Kodeksu Karnego, podobnie, jak wielu innych obecnych w KK przepisów. Póki jednak on obowiązuje, wydanie wyroku łagodniejszego w zakresie kary aresztu byłoby działaniem
contra legem.