WSTĘP
Szanowni Państwo!
Zbliża się kolejna w historii naszego kraju elekcja. Powinna ona stać się okazją do szerszej dyskusji nad wizją Turetii w najbliższych sześciu latach, ale także w dłuższej perspektywie. Wydźwignięcie państwa ze stagnacji wymaga zmian, których nie przeprowadzili dotychczas rządzący. Poniższy program po części zawiera postulaty pozostające od lat w niezmienionym kształcie, po części dostosowane do dzisiejszego kontekstu, a po części nowe. Zachęcam kontrkandydatów do debaty. Chętnie odpowiem również na wszelkie pytania obywateli.
PROGRAM
Otwarcie debaty konstytucyjnejDo najważniejszych przyczyn bolączek Turetii należą problemy systemowe związane z anachronicznymi rozwiązaniami prawno-ustrojowymi. Powinna zostać otwarta debata ustrojowa, dzięki której każdy obywatel miałby możliwość wypowiedzenia się na temat przyszłego ustroju Turetii, zakończona uchwaleniem nowej konstytucji.
Zmiany w praktyce rządzeniaNiezależnie od potencjalnych zmian w konstytucji, pewna elastyczność, jaką daje jej obecna treść, zostanie wykorzystana do zwiększenia roli Rady Narodowej i udziału obywateli w życiu publicznym. Sytuacja, w której ograniczony jest on w praktyce ledwie do wyboru monarchy raz na 6 miesięcy, zniechęca do działania w Turetii. Jako władca położę kres obecnym praktykom autokratycznym.
Nowy ustrój terytorialnyW broszurze
„Optymalny ustrój terytorialny dla Turetii” zostały przedstawione kompleksowe propozycje zmian w sposobie administrowania obszarem państwa. Ich wdrożenie pozwoli zmienić Turetię w państwo racjonalnie i efektywnie zarządzane, w którym nastąpi rozwój regionów, a obywatele zyskają szerokie możliwości działania na tej płaszczyźnie.
Uporządkowanie systemu prawnego i kodyfikacjaPrawo Turetii jest chaotyczne i pełne luk. Będę dążył do jego uporządkowania i dostosowania do potrzeb Turetii oraz jej obywateli. Osobiście przygotuję i zgłoszę w Radzie Narodowej konieczne projekty legislacyjne, między innymi projekt napisanego od nowa Kodeksu Karnego. Opracuję także projekt kodyfikacji prawa cywilnego.
Program Wielkiego PrzełomuProgram Wielkiego Przełomu obejmować będzie zarówno systemy informatyczne Turetii, jak i jej gospodarkę. Państwo powinno wspierać naukowców i wynalazców oraz przyspieszać swoimi działaniami proces industrializacji.
Ożywienie gospodarkiOd dłuższego czasu możliwy do zaobserwowania jest zastój ekonomiczny państwa. Problemem jest także oparcie gospodarki w zasadzie wyłącznie na dodruku i niejasność niektórych jej zasad. Wszystkie te kwestie wymagają przeglądu i naprawy. Należy także dążyć do aktywizacji przedsiębiorstw państwowych, mogącej pomóc w ożywieniu gospodarki.
Kolonizacja nowych ziemZakończone patem głosowanie w sprawie kolonizacji nie powinno skłaniać do porzucenia jej planów. Jego wyniki pokazują, że większość obywateli popiera kolonizację, nie zgadzając się co najwyżej co do jej kierunku. Warto powrócić do koncepcji kolonizacji ziem na południowym wschodzie Orientyki, ale także wziąć pod uwagę kierunki dotychczas nierozważane, jak chociażby Sambanafryka, której niektóre terytoria mają znaczny potencjał surowcowy.
Aktywizacja polityki zagranicznejPrzez ostatnie kilkanaście lat nie zostały podjęte praktycznie żadne działania w obszarze polityki zagranicznej. Turetia jest krajem izolowanym, a znaczna część Mikroświata zapomniała wręcz o jej istnieniu. Działania zmierzające do aktywizacji polityki zagranicznej i współpracy z innymi krajami tam, gdzie to korzystne, rozpoczęte zostaną od krajów Vaarlandu takich, jak Cesarstwo Niemieckie, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Królestwo Skarlandu, Republika Ludowa Szczęścia czy Carstwo Rusowskie. Jako władca osobiście odbędę szereg wizyt dyplomatycznych.