Królestwo Turetii
Hrabstwa => Turetogród => Wątek zaczęty przez: Mikołaj Teodor Zienewski w Maj 18, 2021, 12:39:42
-
kopalnia węgla
-
Węgle kopalne – skały osadowe powstałe w wyniku gromadzenia się i późniejszego przeobrażenia szczątków roślinnych. Złożone są z szeregu związków organicznych oraz mineralnych składników nieorganicznych i wody. Zawierają pierwiastki: węgiel, tlen, wodór, azot i siarkę. Mogą w nich występować także pewne ilości pierwiastków rzadkich, np. arsen, uran czy german.
-
(https://pl.m.wikipedia.org/wiki/W%C4%99gle_kopalne#/media/Plik%3ACoal.jpg)
-
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fd/Struktura_chemiczna_w%C4%99gla_kamiennego.svg/800px-Struktura_chemiczna_w%C4%99gla_kamiennego.svg.png)
-
Elementarny składnik węgla kopalnego to macerał. Powstaje on w wyniku uwęglenia materiału roślinnego. Przykłady macerałów to: kutynit, sporynit, telinit, witryn. Rodzaj macerału ma istotny wpływ na własności węgla.
-
Wyróżnia się kilka gatunków węgli kopalnych, w zależności od zawartości pierwiastka węgla:
torf (<60%)
węgiel brunatny (62−75%)
węgiel kamienny (75−97%)
antracyt (92−95%)
szungit (do 99%)
-
Węgiel kamienny może zawierać różne składniki (litotypy, czyli odmiany petrograficzne):
fuzyn: węgiel włóknisty o barwie ciemnoszarej lub czarnej – występuje w postaci cienkich pasemek czasem soczewek; brudzi palce. Głównym jego składnikiem (mikrolitotypem) jest fuzyt.
duryn: węgiel matowy – odznacza się dużą twardością. Głównym jego składnikiem jest duryt.
witryn: węgiel błyszczący. Głównym jego składnikiem jest witryt.
klaryn: węgiel półbłyszczący. Głównym jego składnikiem jest klaryt.
-
Węgle kopalne dzieli się na 3 grupy, w zależności od rodzaju materii roślinnej, z której powstały:
węgle humusowe (humulity), utworzone ze szczątków flory lądowej, są one najbardziej rozpowszechnione i najważniejsze pod względem gospodarczym,
węgle sapropelowe (sapropelity), utworzone ze szczątków flory wodnej, występują w znacznie mniejszej ilości niż węgle humusowe, zazwyczaj jako cienkie ławice lub soczewki w ich obrębie,
węgle liptobiolitowe (liptobiolity), powstają z nagromadzenia żywiczno-woskowych składników roślin.
-
Przeróbka węgla
Zgazowanie → Gaz generatorowy
wodny
powietrzno-wodny
powietrzny
Odgazowanie (gazownictwo, koksownictwo, wytlewanie)
Gaz węglowy
Benzol
Siarczan amonu
Smoła
Koks
Uwodornianie
Benzyna
Oleje
Diesla
opałowe
smarne
-
Kopalnia węgla kamiennego (KWK) – rodzaj kopalni, w której wydobywa się węgiel kamienny z pokładów położonych pod ziemią metodą odkrywkową lub głębinową.
-
Kopalnia węgla kamiennego jest zazwyczaj dużym zakładem, zatrudniającym od kilkuset do kilku tysięcy osób, zdolnym do wydobywania, obróbki i przygotowania węgla do transportu. W kopalni znajdują się maszyny i urządzenia umożliwiające wydobycie, obróbkę i załadunek surowca. Do najważniejszych obiektów na terenie kopalni zalicza się szyby górnicze, wraz z wieżami szybowymi, łaźnie, budynki administracyjne, zakład obróbki węgla, suszarnie, płuczki, sortownie, lampownie, bocznice kolejowe, rampy, place ładunkowe i inne.
W podziemnej części kopalni znajdują się wyrobiska górnicze, które najczęściej zajmują powierzchnię kilku kilometrów kwadratowych na różnych poziomach wydobycia.
Zazwyczaj każda z kopalń posiada również własną zakładową straż pożarną, punkt medyczny oraz drużynę ratowników górniczych. Ponadto nad bezpieczeństwem pracowników kopalń czuwają specjalnie powołane w tym celu zespoły ratownictwa górniczego.
-
W wyniku eksploatacji złóż podziemnych następuje zwiększone ryzyko licznych zagrożeń mających wpływ dla środowiska, gospodarki, otoczenia społecznego oraz życia samych górników. Należą do nich szkody górnicze, obniżanie poziomu wód gruntowych, zalanie wyrobiska przez kurzawkę, wdarcie się wody, zatrucia toksycznymi gazami, odwrócenie prądu powietrza, pożary zarówno w kopalni, jak i hałd z odpadami kopalnianymi, zawały wyrobiska, wybuchy pyłu węglowego, wybuchy metanu, zalanie kopalń, wyrzut skał i zwiększone ryzyko wypadków przy maszynach będące konsekwencją warunków w kopalni węgla kamiennego.
Osobną kategorię zagrożeń stanowi wpływ spalania węgla zarówno w wyniku niskiej emisji jak i w elektrowniach węglowych.
-
(https://bi.im-g.pl/im/75/f6/12/z19882613V,Kopalnia-Krolowa-Luiza--pole-zachodnie.jpg)
-
(https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/ea/cc/60098c2bec63a_o_medium.jpg)
-
Ekwipunek górnika
Kilof górniczy – ręczne narzędzie w postaci wydłużonego, zaostrzonego, czasem nieco zakrzywionego klina, nasadzonego na stylisko drewniane. Kilof służy do rozdrabniania większych części skalnych i wstępnego rozdrabniania twardego podłoża. W wielickiej kopalni zachowało się wiele narzędzi kopackich, m.in.: kijania – XVIII-wieczne kilofy żelazne ze spiczastym końcem, kogutki – małe kilofki z jednej strony zakończone spiczasto, a z drugiej płasko w formie młota bądź ostrza siekiery.
-
Kilofek zjazdowy – stosunkowo długa laska z rączką w postaci małego kilofa, która służy sprawnemu poruszaniu się po śliskich i stromych wyrobiskach, a także do opukiwania stropu i ociosów wyrobisk.
-
Żelazko – młot nasadzony na trzonek, w jednym końcu zaostrzony, z drugiego zaopatrzony w obuch. Służy górnikom do rozbijania skały
-
Hełm górniczy (kask) – ma za zadanie uchronić głowę przed mechanicznymi urazami. Stosuje się różne kolory kasków w celu rozróżnienia pozycji, na których pracują górnicy. Młodzi górnicy otrzymują kaski czerwone, górnicy – hełmy w kolorze brązowym, białe kaski zachowane są dla dozoru kopalni.
-
Pochłaniacz (aparat ucieczkowy) – każdy górnik zjeżdżający od ziemię zostaje wyposażony w aparat ucieczkowy. Zadaniem pochłaniacza jest umożliwienie górnikom ewakuacji bądź oczekiwania na ratunek w sytuacji zagrożenia życia, gdy wzrasta stężenie metanu bądź pojawia się duże zapylenie.
-
Oświetlanie (lampka górnicza) - współczesne lampki górnicze mocowane są do kasku i zasilane trwałym akumulatorem o niewielkich rozmiarach. Na przełomie XVII i XVIII wieku korzystano z dość prymitywnych kaganków – najpierw łojowych wykonanych z gliny, potem z żelaza. W XIX wieku do użytku weszły kaganki olejowe z żelaza bądź mosiądzu, jak również kaganki świecowe i spirytusowe sporządzone z żelaza. Następnie w codziennej pracy używano lamp naftowych oraz karbidowych z lustrem.
-
Łopata - ręczne narzędzie składające się ze styliska i zamocowanej na nim szerokiej, płaskiej lub odpowiednio zakrzywionej części roboczej, nazywanej łyżką lub czerpakiem, wykonanej ze stali. Służy głównie do ładowania urobku na przenośnik.
-
(http://www.mechanizacja.pl/wp-content/uploads/2019/03/gornictwo-768x512.jpg)
-
(https://emkielce.pl/media/k2/items/cache/0e41d6717736d6336204c463c3243e86_L.jpg)
-
Mundur górniczy – uniform przeznaczony dla osób posiadających stopień górniczy. Mundur górniczy jest symbolem przynależności do górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej.
-
Mundur funkcjonuje jako:
Służbowy mundur górniczy
Galowy mundur górniczy
Pióropusze munduru galowego:
zielony – dla dyrektorów generalnych i dyrektorów górniczych
biały – dla osób dozoru ruchu zakładu górniczego
czarny – dla górników
czerwony – dla orkiestry górniczej (biało-czerwony – dla kapelmistrza).
-
Stopnie górnicze uprawniające do noszenia munduru górniczego:
generalny dyrektor górnictwa
generalny dyrektor górniczy:
I stopnia
II stopnia
III stopnia
generalny honorowy dyrektor górniczy
dyrektor górniczy:
I stopnia
II stopnia
III stopnia
inżynier górniczy:
I stopnia
II stopnia
III stopnia
technik górniczy:
I stopnia
II stopnia
III stopnia
górnik:
I stopnia
II stopnia
III stopnia
-
Górnik III stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Grn01.png)
-
Górnik II stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4a/Grn02.png)
-
Górnik I stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/Grn03.png)
-
Technik Górniczy III stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Tcg01.png)
-
Technik Górniczy II stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/09/Tcg02.png)
-
Technik Górniczy I stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Tcg03.png)
-
Inżynier górniczy III stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b8/Ing01.png)
-
Inżynier górniczy II stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Ing02.png)
-
Inżynier górniczy I stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b5/Ing03.png)
-
Dyrektor górniczy III stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Dyg01.png)
-
Dyrektor górniczy II stopnia
(https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mundur_g%C3%B3rniczy#/media/Plik%3ADyg02.png)
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Dyg02.png)
-
Dyrektor górniczy I stopnia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b5/Dyg03.png)
-
(https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/14/95/5fca653594966_o_medium.jpg)
-
Orkiestra dęta – orkiestra składająca się głównie z instrumentów dętych. Umownie partię smyczków z orkiestry symfonicznej przejmują w orkiestrze dętej klarnety oraz flety, choć de facto także i inne instrumenty niekoniecznie z sekcji dętych drewnianych. Zwykle można podzielić orkiestry na marszowe oraz koncertowe (choć de facto niektóre z nich są mieszane, a jako podstawę klasyfikacji przyjmuje się umownie, jaka aktywność danego zespołu przeważa). Orkiestrom zwykle towarzyszą barwne zespoły mażoretek. Orkiestrę dętą w marszu prowadzi zwykle tamburmajor (-ka) (może nim być także kapelmistrz - dyrygent), zaś orkiestrę koncertową zwykle prowadzi dyrygent zwany czasami także kapelmistrzem.