Królestwo Turetii
Hrabstwa => Turetogród => Wątek zaczęty przez: Mikołaj Teodor Zienewski w Maj 15, 2021, 17:35:42
-
Fabryka porcelany.
-
Każdy z nas codziennie trzyma w rękach porcelanowy wyrób, czy to w postaci kubka, miseczki, talerza czy jakiegoś innego elementu zastawy stołowej. Im bardziej barwna i designerska porcelana, tym większa przyjemność picia kawy/herbaty czy spożywania posiłku. Nie każdy jednak wie co kryje w sobie słowo porcelana – czym jest, skąd się wzięła i jak powstaje.
-
Porcelana - co to jest?
Porcelana jest najszlachetniejszym rodzajem białej ceramiki. Po raz pierwszy wynaleziona i wyprodukowana została w Chinach w VII wieku. Porcelana jest mieszanką glinki kaolinowej (kaolin jest skałą osadową) oraz minerałów - skalenia i kwarcu. Produkcja porcelany składa się z kilku etapów.
-
Jak i z czego powstaje porcelana?
Produkcja porcelany - Etap 1
Pierwszym etapem jest formowanie wyrobów (kubków, talerzy, misiek, filiżanek itd.) z uprzednio przygotowanych mas ceramicznych. Formowanie może odbywać się m.in. poprzez toczenie np. talerzy czy filiżanek (uszka formowane są osobno i doklejane) oraz poprzez lanie – tu wlewa się masę do odpowiednich form i wyjmuje po wyschnięciu.
-
Produkcja porcelany - Etap 2
Kolejnym etapem jest wypalanie ich w temperaturze 920-980 st. C. Tutaj powstaje tzw. biskwit, czyli wypalony ale nieszkliwiony półprodukt. Pierwsze wypalanie nadaje półproduktom porowatości, dzięki której nabierają zdolności silnego pochłaniania glazury.
-
Produkcja porcelany - Etap 3
W trzecim etapie wyroby pokrywane są szkliwem (glazurą), a następnie po wyschnięciu, ponownie wypalane w wyższej temperaturze niż uprzednio tj. 1280-1460 st. C. Jest to tzw. ostre wypalanie, które powoduje całkowite pokrycie i wtopienie szkliwa.
-
Produkcja porcelany - Etap 4
Czwartym i ostatnim etapem jest dekorowanie i ponowne wypalanie w celu utrwalenia ozdoby. Sposoby dekorowania są różne – dekorowanie na glazurze bądź pod glazurą, są też masy czy glazury kolorowe. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest zdobienie na glazurze poprzez rozmaite druki, kalki, stemple, natryski a także zdobienie ręczne poprzez pędzel oraz piórko.
-
Dlaczego porcelana?
Porcelana jest wyrobem o bardzo dobrych właściwościach izolujących, jest wytrzymała na czynniki mechaniczne oraz chemiczne. Jest także termoodporna i odporna na ścieralność i kwasy. Od wieków porcelana kojarzona była z elegancją, kunsztem i luksusem. Dawniej trudno dostępna, dziś powszechna i niezastąpiona jako zastawa stołowa. Stanowi przepiękną oprawę każdego dania czy napoju. Marki specjalizujące się w produkcji porcelany, zatrudniają najwybitniejszych projektantów w celu nadania swoim produktom niezwykłej atrakcyjności i elegancji. Wysokiej jakości, zarówno barwna jak i bardziej klasyczna porcelana, zawsze będzie wspaniałą ozdobą każdego stołu.
-
Porcelana – rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony w Chinach w VII wieku. Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrymi właściwościami dielektrycznymi, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów.
-
W technice używana jako materiał na nisko- i wysokonapięciowe izolatory, sprzęt laboratoryjny oraz jako wyroby gospodarstwa domowego.
Rozróżnia się ceramikę twardą (o składzie: 40-60% kaolinu, 20-30% skalenia, 20-30% kwarcu)[potrzebny przypis] i miękką (25-40% kaolinu, 25-40% skalenia, 30-45% kwarcu).
-
W Europie technologię produkcji porcelany wynalazł w pocz. XVIII w. Ehrenfried Walther von Tschirnhaus. Po jego śmierci prace kontynuował w Dreźnie i Miśni jego uczeń Johann Friedrich Böttger, alchemik elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego, kolekcjonera chińskiej porcelany. Böttger wyprodukował twardą białą porcelanę w 1709; od tego czasu datuje się produkcję porcelany europejskiej. Było to osiągnięcie bardzo ważne, także ze względu na rosnące w tamtym czasie zainteresowanie chińszczyzną. Porcelanę wyrabianą w Saksonii nazywano „białym złotem”, gdyż zastępowała złoto jako królewski podarunek, osiągając ceny porównywalne do kruszcu. Produkcja w Miśni początkowo prowadzona była na małą skalę, pojedyncze egzemplarze traktowano jak dzieła sztuki. Dopiero pod koniec lat 20. stała się bardziej dostępna, ale i tak przez dłuższy czas porcelana ta była rozdawana, a nie sprzedawana.
Drugim ośrodkiem europejskiej produkcji porcelany była Wielka Brytania, gdzie w 1745 roku opracowano recepturę tzw. porcelany kostnej.
-
(http://www.antykiporcelana.pl/wp-content/uploads/2020/04/stara-niemiecka-porcelana-1-scaled.jpg)
-
(https://luxuryblog.pl/wp-content/uploads/2015/08/porcelana-weimar1.jpg)
-
(http://www.antykiporcelana.pl/wp-content/uploads/2020/04/stara-niemiecka-porcelana-2-1024x724.jpg)
-
(https://image.witek.pl/c/3176-category_default/karolina.jpg)
-
(https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_cover/ki/18382407-porcelana-z-cmielowa-fragment-serwisu-do-herbaty.jpeg)