Jubiler Węc
Wstecz
Jesteś tu:Strona głównaHistoria złota
Pierścionki zaręczynowe
Obrączki Ślubne
Biżuteria złota
Biżuteria z diamentami
Z kamieniami szlachetnymi
Biżuteria srebrna
Upominki
Motywy biżuterii
O firmie
Projektowanie
Nowości w serwisie
Blog
Opinie o produktach
Kontakt
Zaloguj się
Zarejestruj się
Sprawdź status zamówienia
Informacje o sklepie
Wysyłka
Sposoby płatności i prowizje
Regulamin
Polityka prywatności
Odstąpienie od umowy
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
+48 530 788 401, +48 12 65 11 469
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU 10 - 18
sklep@wec.com.plul. Kurczaba 3, 30-868 Kraków
Zapisz się do newslettera
Kraj dostawy:Polska
Historia złota
Spis treści:
Co to jest złoto?
Znaczenie złota w historii
sztabki zlota
Chyba nie ma na świecie kruszcu bardziej znaczącego dla ludzkości niż złoto. Poznajmy lepiej ten niezwykły metal, cofając się w czasie do początków jego związków z człowiekiem. W końcu biżuteria złota jest cały czas najchętniej wybieraną. A po lekturze zobacz też nasze kolczyki złote.
Według naukowców złoto wypłukiwano z piasku już 6 tysięcy lat przed naszą erą. Pierwsze złote ozdoby wykonywali i nosili starożytni Egipcjanie i Babilończycy. Ich twórcy wykazywali się kunsztem zaskakującym nawet współczesnych artystów – złotników.
Złoto cenione jest między innymi za swoją unikalność. To rzadko spotykany metal. Wprawdzie można znaleźć go na całym świecie, ale w ilościach śladowych. Mało kto wie, że w mikroskopijne ilości złota zawierają między innymi niektóre orzechy, warzywa, a w metrze sześciennym wody morskiej znajduje się 0,01 mg złota.
W jakiej formie złoto występuje w przyrodzie?
Najczęściej spotykaną naturalną postacią złota są grudki, łuski lub blaszki. Zdarzają się też wyjątkowe znaleziska w postaci bryłek złota zwanych samorodkami. Najwięcej kopalni złota w starożytności znajdowało się w Indiach i Nubii, a Rzymianie wydobywali je w Portugalii i Hiszpanii. Czasy średniowiecza przyniosły odkrycie, że Europa Wschodnia i Środkowa również mogą być bogate w złoża złota. Wielką sławą cieszyły się wówczas kopalnie czeskie , mniejsze znajdowały się na słowackim Krywaniu w Tatrach. Nawet w Polsce wydobywano pewne ilości złotego kruszcu w Złotogórze i Legnicy. W Złotym Stoku natomiast, złoto otrzymywano przy okazji eksploatacji rud arsenu. W każdej tonie takiej rudy znaleźć można było 2 gramy złota, a w tzw. wypałkach poarsenowych – nawet 50 gram w 1 tonie. Po zmieszaniu ich z wodą poddawano je chlorowaniu, w efekcie uzyskując 75% wydajność złota.
samorodek
Pozyskiwanie złota
Zanim złoto trafi do rąk klienta przechodzi ono długą drogę od momentu wydobycia, a i samo wydobycie nie należy do najprostszych procesów. W większości przypadków złoto pozyskuje się metodami górniczymi, wysadzając skały materiałem wybuchowym. Ich kawałki rozdrabniane i mielone są w specjalnych łamaczach i młynach. Po zmieleniu, rudy złota przepuszczane są przez klasyfikatory, po czym dodaje się do nich cyjanek potasu. Z uzyskanego roztworu wytrąca się złoto za pomocą cynku, aluminium, albo reakcji elektrolizy. Jeszcze na terenie kopalni złoto jest przetapiane w sztaby. Następnie przekazuje się je do zakładów rafineryjnych, gdzie jest oczyszczane i znów odlewane w znormalizowane sztaby. To te same sztabki, na których znajduje się wybita próba.
Czy większość złota wykorzystywana jest do produkcji biżuterii i ozdób? Jak się okazuje, nie. Nawet 3/4 światowej produkcji złota staje się składowanym w sejfach zabezpieczeniem banknotów emisyjnych wszystkich państw świata. Jedynie czwarta część złota zużywana jest w złotnictwie, przemyśle, a także dentystyce.